Karta rozúčtování

Popis údajů zadávaných na kartě:

Poř Popis Formát Příklad Popis
1 Datum platnosti     Datum, od kterého daný předpis platí. Lze je vyplnit pouze při zakládání nového řádku položky. Při změnách na řádku je již toto datum nedostupné, t.j. nelze je změnit.
2 Datum zadání     První den měsíce, kdy byl předpis vytvořen. Pro běžného uživatele je tento údaj nedostupný a je vyplňován automaticky. Možnost jej vyplňovat má pouze uživatel s plnými právy (v nejčastějším případě uživatel se jménem 'u'). Blíže viz Jména uživatelů a hesla.
3 Cíl převodu Num 1
  • 0 Beze změny (jen pro dotaci 'UZ33073', 'UZ33061')
    Tuto volbu lze použít pouze ve speciálních případech. V současné době (září 2017) jde jen o dotaci s účelovým znakem 'UZ33073' na navýšení platových tarifů a dotaci 'UZ33061', obě pouze v resortu ministerstva školství.
  • 1 Hospodářská činnost
  • 2 Ostatní zdroje
  • 3 Fondy ESF
  • 4 FO
  • 5 RF (zatím nepodporováno)
  • 6 Refundace
  • 7 Beze změny (převádět jednotlivé položky)
    Tuto volbu lze použít v případě, kdy potřebujeme převádět mzdu v rámci hlavního zdroje financování organizace na jiný třídicí řetězec, paragraf nebo funkci.
  • 8 Podpůrná opatření MŠMT
  • 9 Národní plán obnovy
4 Třídicí řetězec String 33353 Na tento řetězec znaků bude mzda v jednotlivých sestavách převáděna. Tento řetězec si definuje uživatel podle vlastní potřeby.
  • Při převodu na různé dotace ze SR nebo ESF to bude tzv. Účelový znak. Pokud máme ovšem pouze jeden projekt z ESF, je zbytečné jej takto členit a lépe bude nechat 'Třídicí řetězec' prázdný.
  • Při převodu na tzv. Hospodářskou činnost to bude např. číslo zakázky. Pokud ovšem nepotřebujeme Hospodářskou činnost členit na jednotlivé zakázky, je zbytečné ji takto členit a lépe bude nechat 'Třídicí řetězec' prázdný.
  • Při převodu na tzv. Účelovou dotaci to bude účelový znak příslušné dotace, např. u dotace pedagogům v roce 2011 to bude 33027
Prázdný řetězec znamená, že podle tohoto předpisu převáděná mzda bude ponechána na tom třídicím kritériu, jako celá mzda zaměstnance (nejčastější případ).
5 Přidat paragraf   Ne Pokud je vyžadováno, aby příslušný třídicí znak v předcházející položce byl v sestavách dále tříděn podle tzv. paragrafu (= položky O0411), pak se zde uvede Ano. Tento případ ale bude asi poměrně vyjímečný.
6 Co převádět Num   Zde se zatrhnou ty položky, které požadujeme přeúčtovávat. Pokud potřebujeme přeúčtovávat ze všech složek mzdy (nejčastější případ), je nutno zatrhnout pouze první volbu a jednotlivé dílčí nechat nezatržené!
7 Převádět náhrady za DNP (od roku 2024) Num   Toto zaškrtávací políčko zatrhneme tehdy, pokud chceme převádět Náhrady za DNP. Lze použít buď současně s převáděnými mzdami, nebo na samostatném předpisu (= kartě).
Z metodiky vykazování plynou následující zásady:
  • U zaměstnance, který nemá v daném měsíci žádnou náhradu za DNP placenou zaměstnavatelem, není třeba dělat nic.
  • U zaměstnance, který má v daném měsíci náhradu DNP, ale je kompletně hrazen ze SR (tedy toho, který nemá žádné rozúčtování v Třidicích kritériích v osobním oddělení), není třeba dělat také nic.
U zbývajících zaměstnanců:
  • U zaměstnance, který má rozúčtování jen v rámci státního rozpočtu (tedy 'Beze změny, převádět jednotlivé položky', 'Podpůrná opatření MŠMT', 'Národní plán obnovy') by z hlediska samotného výkazu P1-04 nebylo třeba dělat také nic. Stejně tak u přeúčtování do ESF v obou variantách 'Z kapitoly 333 (MŠMT)'. Ve všech těchto variantách je ale důrazně doporučeno doporučeno přeúčtování provést také. Důvodem je prokazatelnost účtování náhrad, která bude v programu kontrolována prostřednictvím nově zavedené sestavy 'Náhrady DNP ze SR a Jiných zdrojů' viz stejnojmenný odstavec v tomto dokumentu níže.
  • U zaměstnance, který má rozúčtování na Fondy ESF mimo kapitolu 333, Ostatní zdroje, Doplňkovou činnost, Refundaci, ... je rozúčtování povinné.
U všech zaměstnanců, kteří mají v daném měsíci náhradu DNP, je nutno zkontrolovat předpis(y) jejího rozúčtování. Chybějící předpisy je nutno doplnit podle výše uvedených zásad a naopak případné nesprávné předpisy z minulých měsíců opravit nebo zrušit (oboje samozřejmě s platností až od tohoto měsíce). Pro rychlou orientaci, že se na dané položce (O0491 Rozúčtování č. 1 a další) jedná o předpisy Náhrad za DNP, může sloužit letmý pohled na rozúčtovávací řetězec, který vypadá např. takto:
1;2;0;66;0;0;0;0;5;;0;0;0;0;0;0;0;0,00;1;
Pokud je před posledním středníkem jednička (jako v tomto příkladě), jedná se o předpis Náhrad DNP. Pokud je na tomto místě nula nebo desetinné číslo, nejedná se o předpis náhrady a při této kontrole se není třeba jím zabývat. Nově zavedené zaškrtávací políčko lze vyplňovat dvojím způsobem:
  • Rozúčtování náhrad DNP přidat na stávající normální Kartu rozúčtování mzdy. Zde ale existují striktní pravidla, kdy rozúčtování DNP na stávající kartu nelze zadat:
    1. Pokud se normální mzda rozúčtovává částkou
    2. Pokud se rozúčtovávají jen některé složky mzdy
    3. Pokud je v poli 'Jak převádět' zadána jiná než první volba
    4. Pokud je v poli 'Základ přeúčtování' zadána volba 'Z průběžné mzdy'
    Pokud stávající normální rozúčtování nesplňuje uvedená kritéria, je nutno použít samostatné rozúčtování dle následujícího bodu.
  • V samostatném předpisu rozúčtování zadaném na první volné rozúčtovávací položce. V tomto předpisu musí být pole 'Co převádět' prázdné. Použít lze jak rozúčtování procentem (zde se jedná o procento z celkové částky náhrad DNP), tak částkou. Toto rozúčtování se použije, pokud je nelze přidat na stávající rozúčtování dle předcházejícího bodu. Lze je ale použít i kdykoliv jindy.
Pokud uživatel zadá z výše uvedených pravidel nepřípustnou kombinaci, program ho na to upozorní a problematické políčko odmítne uložit.
8 Převádět i alikvotní část náhrad Num   Tato volba rozhoduje o tom, zda se má spolu s nadefinovanými složkami mzdy převádět i alikvotní část náhrad za dovolenou a studijní volno připadající na uvedený účel. Tato volba nemá smysl u rozúčtování dotace UZ33027 na posílení platové úrovně pedagogům v roce 2011 a proto je též na této položce nedostupná!
9 Převádět na středisko: Num   Zde je možno nastavit mzdu převáděnou touto Kartou rozúčtování na jiné než kmenové středisko. Nevyplněná tato položka znamená ponechání převáděné mzdy na kmenovém středisku zaměstnance. Výběr požadovaného střediska je umožněn tlačítkem [Vybrat středisko] umístěným vpravo od této volby. Naopak, tlačítkem [Zrušit středisko] je možno nechtěnou volbu smazat.
10 Převádět na paragraf (viz položka '00411'): Num   Zde je možno nastavit mzdu převáděnou touto Kartou rozúčtování na jiný než kmenový tzv. paragraf (viz položka O0411 Třídění statistik č. 1).
Nevyplněná tato položka znamená ponechání převáděné mzdy na kmenovém paragrafu zaměstnance definovaném v položce O0411 Třídění statistik č. 1. Výběr požadovaného paragrafu je umožněn tlačítkem [Vybrat paragraf] umístěným vpravo od této volby. Naopak, tlačítkem [Zrušit paragraf] je možno nechtěnou volbu smazat.
11 Převádět na funkci (viz položka '00430'): Num   Zde je možno nastavit mzdu převáděnou touto Kartou rozúčtování na jinou než kmenovou funkci zaměstnance (viz položka O0430 FUNKCE).
Nevyplněná tato položka znamená ponechání převáděné mzdy na kmenové funkci zaměstnance definované v položce O0430 FUNKCE. Výběr požadované funkce je umožněn tlačítkem [Vybrat funkci] umístěným vpravo od této volby. Naopak, tlačítkem [Zrušit funkci] je možno nechtěnou volbu smazat.
12 Převáděné procento Num 15.53 Převáděné procento
Tímto procentem budou převedeny ty složky mzdy, které jsou definovány výše v poli Co převádět.
Z obou souvisejících položek ('Převáděné procento' a 'Převáděná částka') je možno vyplnit jen jednu. Vyplníme tu, jejíž použití je pro nás v daném případě jednodušší nebo univerzálnější! Doporučeno je vždy, pokud je to možné, dávat přednost zadání procentem. Zadání částkou až tehdy, pokud daného cíle nelze dosáhnout procentem, nebo je to nepraktické.
13 Převáděná částka Num 1000 Převáděná částka
Tato částka bude převedena ze složek mzdy, které jsou definovány výše v poli Co převádět.
Z obou souvisejících položek ('Převáděné procento' a 'Převáděná částka') je možno vyplnit jen jednu. Vyplníme tu, jejíž použití je pro nás v daném případě jednodušší nebo univerzálnější! Doporučeno je vždy, pokud je to možné, dávat přednost zadání procentem. Zadání částkou až tehdy, pokud daného cíle nelze dosáhnout procentem, nebo je to nepraktické.
14 Jak převádět Num 0
  • 0: Převádí se daná částka nebo procento ze složek mzdy uvedených výše v poli Co převádět
  • 1: Převádí se daná částka nebo procento z celého platu plus 100% ze složek mzdy uvedených v poli Co převádět
  • 2: Převádí se dané procento (částka není možná) z celého platu kromě složek mzdy uvedených v poli Co převádět.
    Pokud se uživatel pokusí zadat kombinaci této volby s převodem částkou, bude zobrazeno chybové hlášení a částka bude následně vynulována.
15 Základ přeúčtování Num 0
  • 0 = z celé původní mzdy
  • 1 = z průběžné mzdy (ze zbývající mzdy po rozúčtování v předchozích položkách)
16 Druh předpisu Num 0 Druh předpisu definuje např. chování v některé konkrétní statistice.
Zatím je definováno (vše má význam pouze v resortu školství):
U převodu na Fondy ESF (t.j. Cíl převodu = 'Fondy ESF') ve výkazech P1-04, P1c-01 a ISP:
  • 0 = rozúčtovávat podle globálního nastavení makra P1-04, resp. ISP
  • 1 = ESF z kapitoly 333 (ministerstvo školství), není vyjmuto ze mzdové regulace
  • 2 = ESF mimo kapitolu 333
  • 3 = ESF z kapitoly 333 (ministerstvo školství), vyjmuto ze mzdové regulace
Další předpisy mohou být v budoucnu definovány např. pro speciální výkazy.
17 Převést jinak (%) Num 0,00 Toto pole zpřesňuje např. chování v některé konkrétní statistice. V současné době (září 2024) je využito pouze ve výkazu P1c-01 ministerstva školství. Použije se výhradně u pedagogů, kteří jsou zastupováni např. v případech:
  • nemoci
  • volna z důvodu tzv. 'na překážkách' podle §73a zákoníku práce
  • čerpání řádné dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou
!!!Zastupující zaměstnanec ale musí být přijat jen na toto zastupování; nesmí to být běžné suplování stávajícími zaměstnanci!!!
Blíže viz metodika vyplňování výkazu P1c-01.
V uvedených případech se vyplní požadované procento, např.:
  • V případě absence trvající celý měsíc se zadá 100.
  • V případě absence trvající 17 kalendářních dnů z měsíce, který má 31 dnů se zadá 54,84 (což je 100 * 17/31)
18 Způsob krácení Num 1 0=nekrátit za nepřítomnost, 1=krátit (jen u typu Částka)
19 Jak převádět přepočtený stav Num  
  • Normálně: Nejběžnější případ. Přepočtený stav se převádí v poměru převáděné mzdy.
  • Nepřevádět vůbec: Přepočtený stav se nepřevádí vůbec.
  • Převést celý: Přepočtený stav se převádí celý.

Tlačítko [OK]

Toto tlačítko ukončí editaci s akceptováním provedených změn a vrátí uživatele do seznamu historických hodnot položky. Pokud uživatel editoval hodnotu s datem platnosti starším, než je právě zpracovávaný měsíc, je před definitivním uložením napřed zobrazeno následující okno s upozorněním:

Tlačítko [Storno]

Toto tlačítko ukončí editaci bez akceptování provedených změn a vrátí uživatele do seznamu historických hodnot položky.

Tlačítko [Předvyplnit pro sledování dotace 'UZ33073']

Toto tlačítko kompletně vyplní položku tak, jak je potřebné pro sledování čerpání dotace 'UZ33073' na navýšení platů od července 2017. V některých případech ale bude následně nutno ručně opravit převáděnou částku!
Tlačítko je funkční pouze tehdy, pokud je editována některá z položek Toto jsou totiž jediné položky, do kterých je možno uvedenou dotaci zadávat!!!

Tlačítko [Předvyplnit pro sledování dotace 'UZ33052']

Toto tlačítko kompletně vyplní položku tak, jak je potřebné pro sledování čerpání dotace 'UZ33052' na navýšení platů od listopadu 2017. V některých případech ale bude následně nutno ručně opravit převáděnou částku!
Tlačítko je funkční pouze tehdy, pokud je editována některá z položek