Výkaz P1c-01 - postup zpracování

1. Legislativní rámec

Jedná se o statistický výkaz ministerstva školství. Vyhotovuje se 1x ročně, vždy k 30. září.
V programu se spouští z volby Tisky sestav / Statistiky / Škol P1c-01.

Oficiální podklady jsou uvedeny na webu ministerstva školství:
1. Všeobecné informace
2. Statistika školství / Sběry statistických dat / Regionální školství / VÝKAZY PAM
Odsud jsou staženy následující čtyři dokumenty, na které bude v následujícím textu odkazováno:
Upozornění: Pro spolehlivé vyplnění tohoto výkazu je nezbytné prostudování výše uvedených dokumentů. Zvláště lze doporučit:
'Metodický pokyn k vyplňování výkazu'
Mimořádně cenné jsou mimo jiné na jeho poslední straně příklady vyplňování údajů nutných pro tabulky
  • 'IVb. Počet hodin přímé pedagogické činnosti'
  • 'IVc. Hodiny přímé pedagogické činnosti pevně stanovené nad rámec ...'
(V programu k jejich vyplnění slouží položky 'P068 Skutečný úvazek (hod / týden', 'P0065 Přímá ped. čin. nad rozsah')

2. Příprava na zpracování výkazu pro rok 2024

Výkaz vychází z řady položek v programu. Většina z nich je primárně používaná jak pro vlastní výpočty mezd, tak pro čtvrtletní výkaz P1-04. Tyto položky máte asi průběžně aktualizovány a tudíž správné.
Problém mohou dělat položky do programu zavedené speciálně pro tento výkaz. Tyto položky máte asi dosud ve stavu z loňského září. Jednak některé pravděpodobně v mezidobí přestaly platit nebo se změnily, jednak v některých případech mohlo dojít ke změně metodiky.
Jedná se o: Před zahájením práce na tomto výkazu bude naprosto nezbytné projít výše uvedené položky u !!!všech!!! zaměstnanců a loňské hodnoty, pokud již letos neplatí, pak zrušit nebo upravit na současný stav!!!

3. Postup zpracování výkazu pro rok 2024

Vykázání nepedagogů (tabulka IV. výkazu) by mělo být bezproblémové.

Níže uvedená metodika se týká jen pedagogů.
Výkaz z valné části používá údaje, které jsou používány i pro jiné statistiky. S těmi asi nebude problém. Jen je třeba upozornit na položku O0430 FUNKCE, na které od počátku roku 2024 přibyla nová funkce '156 Školští logopedi' vyčleněním z funkce '148 Speciální pedagogové'. Uživatelé, kteří zaměstnávají takové zaměstnance, jim již v lednu měli funkci změnit. Pokud to dosud neprovedli, je to třeba provést teď.
Specialitou tohoto výkazu jsou ale údaje brané z položek:
1. O0433 Varianta funkce pro P1c-01
Tato položka byla do systému přidána až ve verzi 188.01 z konce září 2019 a je určena výhradně pro vyplnění tohoto výkazu. Její vyplnění je nutné pouze u některých kombinací položek: Jedná se o kombinace obou položek, které jsou z hlediska tohoto výkazu nejednoznačné. V této položce se v těchto případech zadává bližší rozlišení funkce. Vyplňování této položky bude asi poměrně výjimečné. Vyplňuje se totiž vždy pouze u méně častých kombinací. U nejběžnější kombinace se vůbec nevyplňuje. Metodika vyplňování této položky je v nápovědě na ní a samozřejmě hlavně v Metodickém pokynu MŠMT k vyplňování výkazu (odkaz ne něj viz záhlaví tohoto dokumentu).
2. P0067 Plný úvazek (hod / týden)
Tato položka byla až do zavedení výkazu 'P1c-01' (září 2017) nepovinná.
Vzhledem k tomu, že pro tento výkaz má u pedagogů zásadní důležitost, je u pedagogů nadále povinná!!!.
U pedagogů se vždy musí zadávat přímá vyučovací povinnost v odučených hodinách daná nařízením vlády č. 75/2005 o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků.
!!!Pozor!!!
Někteří uživatelé zde zadávali i u pedagogů hodnotu 40 hod/týden. V dnešní době u žádného pedagoga tato hodnota být nesmí!!! Takové vyplnění zásadně zkreslí vykazování ve výkazu P1c-01!!! Proto je třeba všechny takové případy opravit!!!
Současně s touto položkou je vždy nutno vyplnit i následující související položku P0068 Skutečný úvazek (hod / týden).
Od roku 2019 je vyplnění této položky povinné i u pedagogů zaměstnávaných na 'Dohodu o PP' a 'Dohodu o PČ'!!!
3. P0068 Skutečný úvazek (hod / týden)
Tato položka byla až do zavedení výkazu 'P1c-01' (září 2017) nepovinná. Ve výkazu slouží k vyplnění tabulky IVb. Vzhledem k tomu, že pro tento výkaz má u pedagogů zásadní důležitost, je u pedagogů nadále povinná!!!
U pedagogů se do této položky zadává sjednaný počet odučených hodin za týden. Zadává se včetně odučených hodin z Jiných zdrojů financování, tedy nejen ze státního rozpočtu. Program je sám o Jiné zdroje financování pokrátí. Současně s touto položkou je vždy nutno vyplnit i výše uvedenou související položku P0067 Plný úvazek (hod / týden).
Od roku 2019 je vyplnění této položky povinné i u pedagogů zaměstnávaných na 'Dohodu o PP' a 'Dohodu o PČ'!!! Obě položky totiž slouží k vyplnění nově zavedené tabulky VIII.
4. P0065 Přímá ped. čin. nad rozsah
Tato položka byla do programu doplněna právě pro potřeby výkazu 'P1c-01' (tabulka IVc). Jiný význam nemá. Zadává se do ní počet pevně sjednaných hodin nad úvazek.
  • Hodiny nad rozsah konané bez pevného smluvního stanovení sem nepatří!!!
  • Tyto hodiny musí uživatel snížit o hodiny výuky nepovinných předmětů nad rámec RVP! Takže např. zaměstnanec bez pevně sjednaných hodin nad úvazek, který zčásti učí nepovinné předměty, bude mít v této položce záporné číslo rovné počtu hodin těchto předmětů. Budou se samozřejmě vyskytovat i zaměstnanci, kteří budou mít kladný počet nadúvazkových hodin a záporný počet nepovinných předmětů. U těch se zadá součet obou čísel, který pak může být kladný i záporný.
Na rozdíl od předcházející položky se zadává jen počet hodin sjednaných pro tzv. 'Zdroj financování' (význam tohoto pojmu viz níže) '11', tedy jen pro běžné financování ze SR!!! Program totiž nemůže provádět stejné krácení z důvodu financování z 'Jiných zdrojů', protože k tomu nemá dostatek informací. Ze stejného důvodu program neprovádí rozdělení na druhý paragraf, pokud je zadáno v některé z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17. V této položce zadané hodiny nad rozsah budou vykázány všechny na hlavním paragrafu zadaném v položce O0411 Třídění statistik č. 1
!!!Vzhledem k mimořádné komplikovanosti zásad vyplňování této položky u ní platí ještě více než u položek ostatních červené upozornění pod touto tabulkou!!!
5. O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17
Tyto položky jsou v programu již dlouho a jsou používány též pro účely rekapitulací mezd a ostatních statistik.
Pro tento výkaz má mimo jiné zásadní důležitost pole 'Převést jinak (%)', do kterého uživatel zadává procento odpovídající dlouhodobé nemoci nebo třeba čerpání řádné dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, pokud je zaměstnanec zastupován jiným pracovníkem, který byl speciálně pro toto zastupování přijat. Pokud je zastupování řešeno naopak tzv. suplováním stávajícími zaměstnanci, toto pole se nesmí vyplnit. Vyplnění tohoto pole tedy bude asi spíše výjimečné. Zásady vyplňování tohoto pole jsou na Kartě rozúčtování, tam v tabulce 'Popis údajů zadávaných na kartě' na řádku '17 Převést jinak (%)'.
Zde je třeba si uvědomit, že až se změní nebo pomine toto zastupování, bude třeba pole upravit nebo vynulovat!!! Málokdo to ale provede. Proto je před zpracováním tohoto výkazu bezpodmínečně nutno projít všechny zaměstnance, kteří mají v některé z těchto položek zadáno rozúčtování. U těch na kartě rozúčtování zkontrolovat, zda výše uvedené pole je správně vyplněno nebo naopak správně nevyplněno.
Vyplnění výše uvedených položek bude tedy třeba věnovat zcela mimořádnou pozornost.
Vzhledem ke složitosti a nenaprogramovatelnosti některých zásad k jejich vyplnění nestačí tento popis, ale bude nutno nastudovat nápovědu v programu na příslušných položkách a kompletní metodiku ministerstva (viz např. odkazy na začátku tohoto dokumentu).

Význam některých údajů ve výkazu:

1. Tabulka 'IVa. Pedagogičtí pracovníci (jen ze státního rozpočtu) podle platových tříd a platových stupňů'

Sloupec 'a':

Uvádí se tzv. paragraf, tedy obsah položky O0411 Třídění statistik č. 1.

Sloupec 'b':

Uvádí se tzv. Skupina profesí. Ta se odvozuje podle čísla funkce (viz položka O0430 FUNKCE) podle následující tabulky. Tabulka je převzata z Metodického pokynu MŠMT (odkaz je v záhlaví tohoto dokumentu):
1 Učitelé (101, 110, 111, 112, 116, 131) – kromě učitelů pod kódem 9
2 Vychovatelé (102, 140)
3 Učitelé odborného výcviku (206) – kromě učitelů pod kódem 1 a 9
4 Asistenti pedagoga s výjimkou asistentů pedagoga pod kódem 0 (151)
5 Speciální pedagogové (148) – včetně logopedických asistentů, nezapočítávají se učitelé se speciálně pedagogickou kvalifikací
L Školští logopedi (156) – nezapočítávají se školští logopedi, kteří vykonávají činnost učitele
6 Psychologové (149)
7 Ostatní pedagogičtí pracovníci (147, 150, 218)
8 Trenéři (212)
9 Učitelé předmětu řízení motorových vozidel v praktickém vyučování (154) a učitelé praktického vyučování pro získání svářečského oprávnění (155)
0 Asistenti pedagoga ve škole, třídě, oddělení a studijní skupině zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona (dále jen asistenti pedagoga ve škole/třídě zříz. podle § 16 odst. 9) (153)

Sloupec 'c':

Uvádí se platový stupeň zaměstnance. Program jej přebírá z položky P0024 Platový stupeň

Sloupec 'd':

Uvádí se tzv 'Zdroj financování' dvouciferným číslem podle zde uvedené tabulky. Tabulka je převzata z oficiálního Metodického pokynu MŠMT, tam na str. 2 - viz odkaz v záhlaví tohoto dokumentu)
01 SR – nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je zajištěn zástup na pracovní smlouvu nebo dohodu mimo pracovní poměr nebo pracovní poměr bez stanovených hodin PPČ; platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny výhradně z prostředků kapitoly 333 MŠMT vč. prostředků účelově vázaných, tj. prostředků přidělených na konkrétní projekty dotačních výzev MŠMT. Nezahrnují se pedagogičtí pracovníci financovaní z PO, ESF a NPO.
11 SR – je ve stavu pracujících nebo nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je PPČ zajišťována suplováním či přespočetnými hodinami; platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny výhradně z prostředků kapitoly 333 MŠMT vč. prostředků účelově vázaných, tj. prostředků přidělených na konkrétní projekty dotačních výzev MŠMT. Nezahrnují se pedagogičtí pracovníci financovaní z PO, ESF a NPO.
02 PO - nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je zajištěn zástup na pracovní smlouvu nebo dohodu mimo pracovní poměr nebo pracovní poměr bez stanovených hodin PPČ, financování z PO (podle vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů). Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR určených na poskytování podpůrných opatření.
12 PO – je ve stavu pracujících nebo nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je PPČ zajišťována suplováním či přespočetnými hodinami, financování z podpůrných opatření (podle vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů). Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR určených na poskytování podpůrných opatření.
03 ESF – nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je zajištěn zástup na pracovní smlouvu nebo dohodu mimo pracovní poměr nebo pracovní poměr bez stanovených hodin PPČ. Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR přidělených z kapitoly 333 MŠMT na spolufinancování (kofinancování) projektů ESF.
13 ESF – je ve stavu pracujících nebo nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je PPČ zajišťována suplováním či přespočetnými hodinami. Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR přidělených z kapitoly 333 MŠMT na spolufinancování (kofinancování) projektů ESF.
04 NPO – nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je zajištěn zástup na pracovní smlouvu nebo dohodu mimo pracovní poměr nebo pracovní poměr bez stanovených hodin PPČ3. Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR přidělených z kapitoly 333 MŠMT v rámci Národního plánu obnovy (dále jen NPO).
14 NPO – ve stavu pracujících nebo nemoc (není ve stavu pracujících) a zároveň je PPČ zajišťována suplováním či přespočetnými hodinami. Platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR přidělených z kapitoly 333 MŠMT v rámci NPO.
Přesná specifikace významu jednotlivých kódů zdroje financování je uvedena v Metodickém pokynu k výkazu P1c-01.
 
V programu je mechanismus odvození Zdroje financování zajištěn následovně:
1.1 Základní zdroj financování '11 Je ve stavu, financování ze SR' je programem použit automaticky. Uživatel stejně jako dříve nezadává nic. Toto bude naprostá většina případů.
1.2 Zdroj financování '12 Je ve stavu, financování z podpůrných opatření' Zadává se prostřednictvím některé z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17 shodně jako kterékoliv jiné rozúčtování do Jiných zdrojů.
Karta rozúčování se vyplní standardně. Pro tento účel je ale nutno vyplnit v následujících položkách:
  • Cíl převodu: Podpůrná opatření MŠMT
  • Převáděné procento: 0 až 100% podle potřeby
1.3 Zdroj financování '13 Je ve stavu, financování z prostředků/projektů ESF' Zadává se běžným vyplněním kterékoliv z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17.
1.4 Zdroj financování '14 Je ve stavu, financování z prostředků/projektů NPO/NPD' Zadává se běžným vyplněním kterékoliv z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17.
1.5
  • Hodnota 02 je odvozena ze základní hodnoty 12 a značí 'dlouhodobá nemoc (není ve stavu, zajištěn zástup), financování z podpůrných opatření (financování podle vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů); platy těchto pedagogických pracovníků jsou hrazeny z prostředků SR určených na poskytování podpůrných opatření'.
    Je to tedy případ zaměstnance, který je normálně placen z podpůrných opatření, ale je dlouhodobě nemocen a přitom je zastupován. Tento zaměstnanec musí mít z titulu Podpůrných opatření zaveden předpis rozúčtování na některé z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17.
    V programu se dlouhodobé zastupování zadá prostřednictvím pole 'Převést jinak (%)' na Kartě tohoto základního přeúčtování. Zde se zadá procento přepočteného stavu, které má být vykázáno v Podpůrných opatřeních jako dlouhodobé zastupování.
    Takže např. zaměstnanec, který byl zastupován po dobu celého měsíce, bude mít v tomto poli zadáno číslo 100.
    V případě nemoci např. trvající 17 kalendářních dnů z měsíce, který má 31 dnů, se zadá 54,84 (což je 100 * 17/31).
  • Obdobně hodnota 03 je odvozena ze základní hodnoty 13 podle stejných zásad.
  • Obdobně hodnota 04 je odvozena ze základní hodnoty 14 podle stejných zásad.
  • Hodnota 01 je odvozena ze základní hodnoty 11 a značí běžného zaměstnance placeného z normálních peněz ze SR, ale který je dlouhodobě nemocen a je za něj přijat zástup zvenčí. Tento případ nelze řešit stejně jako předchozí dlouhodobé nemoci modifikací Karty rozúčtování, protože zde žádná karta neexistuje. Proto se vytvoří nová samostatná karta, nejlépe na položce O0507 Rozúčtování č. 17. Na kartě se vyplní jen:
    • Cíl převodu: Beze změny (převádět jednotlivé položky)
    • Co převádět: Všechny nákladové složky
    • Převést jinak (%): Vyplní se požadované procento, např.:
      • V případě nemoci celý měsíc se zadá 100.
      • V případě nemoci např. trvající 17 kalendářních dnů z měsíce, který má 31 dnů, se zadá 54,84 (což je 100 * 17/31)
S hodnotami 01, 02, 03 nebo 04 se vykáže též zaměstnanec, který je tzv. na překážkách (podle §73a zákoníku práce) nebo matka čerpající řádnou dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Z výše uvedeného plyne, že jeden a tentýž zaměstnanec může být v této tabulce zadán na více řádcích, pokud má více zdrojů financování.

2. Tabulka 'IVb. Rozsah přímé pedagogické činnosti pedagogických pracovníků podle platových tříd a stupňů ve vybraných druzích škol a školní družině'

Program bere Přímou vyučovací povinnost z položky P0068 Skutečný úvazek (hod / týden), do které se u pedagogů zadává počet sjednaných odučených hodin za týden. Pro správnost vyplnění tohoto výkazu je její vyplnění povinné u všech pedagogů!!! Do tabulky vstupují jen pracovní poměry se Zdrojem financování = '11'. To znamená, že například u zaměstnance, který má:
1. Přímá vyučovací povinnost týdně 16 odučených hodin
2. Procento platu z ESF 30%
3. dlouhodobá nemoc (není ve stavu, zajištěn zástup) 11 dnů z 31 v měsíci
bude ve výkazu vykázáno: 16 * ((100-30)/100) * (1-11/31) = 7,2258 hodin.
Tento výpočet zajistí program sám. Uživatel do položky vždy zadává skutečný počet sjednaných odučených hodin bez ohledu na zdroje financování!

Tabulka 'IVc. Hodiny přímé pedagogické činnosti pedagogických pracovníků pevně stanovené nad rámec jejich týdenního rozsahu podle platových tříd a stupňů snížené o hodiny výuky nad rámec RVP ve vybraných druzích škol a školní družině'

Do tabulky vstupují jen pracovní poměry se Zdrojem financování = '11'. Program bere Hodiny pevně stanovené nad rámec z položky P0065 Přímá ped. čin. nad rozsah. Zadává se do ní počet pevně sjednaných hodin nad úvazek. Přitom: Vzhledem k metodice ministerstva nebylo možno použít stejný mechanismus krácení o jiné zdroje financování jako v předchozí tabulce IVb. Proto do této položky musí uživatel zadávat hodiny nad rozsah jen ve výši odpovídající Zdroji financování = '11', tedy jen pro běžné financování ze SR!!! Program totiž nemůže provádět stejné krácení z důvodu financování z 'Jiných zdrojů', protože k tomu nemá dostatek informací. Ze stejného důvodu program neprovádí rozdělení na druhý paragraf, pokud je zadáno v některé z položek O0491 Rozúčtování č. 1O0507 Rozúčtování č. 17. V této položce zadané hodiny nad rozsah budou vykázány všechny na hlavním paragrafu zadaném v položce O0411 Třídění statistik č. 1.
Při zadávání je třeba se důsledně řídit Metodickým pokynem MŠMT (odkaz na něj je v záhlaví tohoto dokumentu).

Tabulka 'VIII. Průměrný týdenní počet hodin přímé pedagogické činnosti konaných v rámci dohod mimo pracovní poměr ve vybraných druzích škol a školní družině (jen ze státního rozpočtu, kromě PO, ESF a NPO)'

Tabulka se týká výhradně pedagogů činných na základě Dohod o PP a Dohod o PČ. Program do této tabulky zařadí ty dohodáře, kteří splňují následující podmínky:
1. Mají v položce O0430 FUNKCE zadánu pedagogickou profesi. V případě potřeby je třeba vyplnit i související položku O0433 Varianta funkce pro P1c-01. Blíže viz nápověda na této položce.
2. Obě výše uvedené položky v kombinaci s paragrafem (položka O0411 Třídění statistik 1) splňují podle Metodického pokynu k vyplňování výkazu P1c-01 podmínku k zařazení do této tabulky.
3. Mají v září nenulovou mzdu.
4. Mají s platností nejméně od 1. září běžného roku vyplněny obě položky
  • P0067 Plný úvazek (hod/týden)
    Sem se zadává stejně jako u řádných pracovních poměrů Přímá vyučovací povinnost odpovídající plnému úvazku podle Nařízení vlády č. 75/2005 Sb..
  • P0068 Skutečný úvazek (hod/týden)
    Sem se zadává skutečná sjednaná týdenní přímá vyučovací povinnost dohodáře. Vzhledem k tomu, že dohodáři většinou pracují proměnlivě podle potřeby, zadává se zprůměrovaná hodnota. Zadává se včetně odučených hodin z Jiných zdrojů financování, tedy nejen ze státního rozpočtu!
5. Program bere údaje do tabulky z položky P0068 Skutečný úvazek (hod / týden).
Do této položky se zadává sjednaný počet odučených hodin za týden.
Podle informace v předchozím bodě 4 se zde zadává PPČ celá, včetně hodin, které do výkazu nespadají!!!
Ve výkazu se ale podle Metodického pokynu k vyplňování výkazu P1c-01 nesmí uvádět následující hodiny:
  1. Hrazené z Ostatních zdrojů, Doplňkové činnosti, ESF, NPO
    Toto je programem ošetřeno automaticky tím, že v osobním oddělení je tento zdroj financování z jiných důvodů (účetnictví, statistický výkaz P1-04, ...) již zadán do rozúčtovávacích položek v Třídicích kritériích. Proto se není třeba krácením z tohoto důvodu v této položce zabývat. Program tyto hodiny sníží správně.
  2. Hodiny PPČ k zajištění pedagogické intervence a další hodiny nad rámec RVP (např. výuka nepovinných předmětů)
    O tyto hodiny se vykazovaná PPČ musí snížit. Toto program nemůže zajistit automaticky, protože na tyto hodiny se výše uvedené rozúčtování v osobním oddělení neprovádí. Proto je třeba snížení provést ručně prostřednictvím položky P0065 Přímá ped. čin. nad rozsah. Do této položky se toto snížení musí zadat jako záporné číslo!!! Tento mechanismus je úplně stejný jako u řádných pracovních poměrů.
    Ke správnému vyplnění je naprosto nezbytné detailní prostudování uvedeného Metodického pokynu!!!
Upozornění k tabulce VIII: