Ing. Drahomír Běťák
organizační a ekonomický poradce
Karla Čapka 2309/11,  697 01  Kyjov
IČO: 42307384
Živnostenský list vydán MěÚ Kyjov pod č.j. ZIV/3214/2008/Vav/2

Pam5 - verze 198.05 z 2024-10-31

Změny ve funkcích programu

Automatické činnosti potřebné pro převod programu k firmě Flux
V této aktualizaci budou spuštěny dva programy nutné pro převod k firmě Flux.
Uživatelé, kteří budou přecházet k firmě Flux, musí věnovat pozornost jejich případným chybovým hláškám a řešit je podle pokynů v nich. Ostatních uživatelů se vůbec netýkají.
1. Program pro vygenerování nového licenčního klíče firmy Flux
Program v případě bezchybného projetí vytvoří ve vašem počítači novou složku 'C:\flux', do které vyexportuje nový aktivační klíč. Tuto složku je třeba v počítači ponechat. Bude sloužit pro instalaci programu firmy Flux. Tento program může generovat chybovou hlášku např. takovou:
      
V případě takové nebo podobné (třeba i prázdné) hlášky:
  • Pokud nebudete přecházet k firmě Flux, pak ji ignorujte.
  • Pokud ale v tomto případě budete přecházet k firmě Flux, je třeba mne kontaktovat.
2. Program pro naplňování podkladů (vyměřovací základy a vyloučené doby) pro přílohy k neschopenkám za posledních 12 měsíců. Tento program nevyžaduje žádnou interakci ani pozornost ze strany uživatele. Jen je třeba vědět, že pojede relativně dlouho.
 
Změny v exekucích
Dne 3. září vyšel ve Sbírce zákonů zákon č. 252/2024 Sb., který novelizuje řadu zákonů z oblasti exekucí a insolvence. Jmenovitě se jedná o zákony:
  • zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešeni (insolvenční zákon)
  • zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád
  • zákon č. 119/2001 Sb., kterým se stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí
  • zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád)
  • zákon č 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích
Podstatná část tohoto zákona nabývá účinnosti od 1. října 2024. Novela se týká několika oblastí:
1. Výjimka z insolvenčního deponování srážek pro běžné výživné
Toto se netýká programu, ale jen samotného uživatele, který musí o postupu v těchto případech sám rozhodnout.
Blíže viz uvedený zákon.
2. Zvláštní srážky na zálohu insolvenčních nákladů před schválením oddlužení
Blíže viz uvedený zákon.
Toto se netýká programu, ale jen samotného uživatele, který musí o postupu v těchto případech sám rozhodnout.
3. Odsunutí účinku exekučních rozhodnutí do následujícího měsíce
V exekuci srážkami ze mzdy doposud platilo, že plátci mzdy museli v průběhu exekuce srážkami ze mzdy reagovat na každé nové rozhodnutí či informaci okamžitě, bez zbytečného odkladu. Pokud jim byl doručen exekuční příkaz srážkami ze mzdy, byli povinni ihned při nejbližší výplatě zahájit provádění srážek ze mzdy povinného.
Podle nově přijatého ustanovení § 282a občanského soudního řádu se veškeré operace s exekucemi posouvají na následující kalendářní měsíc. Jedná se o případy všech doručených rozhodnutí plátci mzdy či jím zjištěných skutečnosti, na jejichž základě má plátce mzdy:
  • začít provádět srážky ze mzdy (tj. doručení exekučního příkazu, rozhodnutí o změně plátce mzdy či rozhodnutí o pokračování v odložené exekuci, předložení zápočtového listu či oznámeni povinného o existenci převzatých exekucí v rámci změny plátce mzdy apod.),
  • přestat provádět srážky ze mzdy (tj. doručení rozhodnutí o zastavení či částečném zastavení exekuce, rozhodnutí o zrušeni exekučního příkazu, rozhodnutí o povolení odkladu exekuce apod.),
  • změnit výši prováděných srážek ze mzdy (tj. doručení rozhodnutí v režimu několika plátců mzdy či rozhodnuti o zvýšení běžného výživného, doloženi skutečností ovlivňujících výší nezabavitelných částek na vyživované osoby, zahájení nebo ukončení exekuce pro výživné, zahájení nebo ukončení čtvrté exekuce apod.).
Poznámka: Posun uplatnění všech změn v exekucích až do následujícího měsíce není prakticky příliš velkou změnou. Je třeba si totiž uvědomit, co to je termín provedení srážky. To je termín, kdy je daná srážka odvedena příjemci, tedy měsíc účetní závěrky příslušného měsíce (= měsíc následující). V praxi to znamená, že např. pokud podklady k exekuci obdržíme v září, pak ji musíme zpracovat již v zářijové mzdě, ale odvádět se bude samozřejmě v říjnu. Stejně tak při ukončení srážení: poslední srážku srazíme v zářijové mzdě a odvedeme ji v říjnu.
4. Změna výpočtu výše exekučních srážek podle tzv. pravidla čtyř exekucí
Zjednodušeně řešeno, pokud uplatňujeme u konkrétního zaměstnance 4 a více exekucí (a nezáleží na tom, zda přednostní nebo nepřednostní), pak se budou srážet i z první třetiny normálně vyhrazené jen pro pohledávky přednostní. Tato zásada má dva důsledky:
  • Pokud není mezi uplatňovanými srážkami žádná přednostní, pak se bude zaměstnanci srážet z obou třetin, tedy prakticky dvojnásobek.
  • Pokud je mezi srážkami nejméně jedna přednostní, pak se celková výše srážek vůbec nezmění. Jen dojde k mírnému přerozdělení první třetiny mezi jednotlivými srážkami.
Zde je uvedena jen stručná informace. Pokud má některý náš zaměstnanec 4 a více exekucí, je nezbytné detailně prostudovat informaci zde: Změny v exekucích od října 2024. Uživatelů, kteří žádnou exekuci neúčtují, se nic ohledně exekucí samozřejmě vůbec netýká. Pro uživatele, kteří účtují alespoň jednu exekuci, je ale naopak naprosto nezbytné uvedený zákon a výše uvedený dokument 'Změny v exekucích od října 2024' detailně prostudovat!!!
 

Metodické pokyny k provádění ve mzdovém programu:

1. Nově zadávané exekuce se musí do programu zadávat až od měsíce, kdy mají být poprvé počítány. Pokud např. obdržíme exekuční příkaz v průběhu září, pak jej musíme zadat již v zářijové mzdě (samozřejmě s datem platnosti od 1. září). U všech exekucí kromě jiného vyplňovat (!!!a u starších doplnit!!!):
  • Počáteční zůstatek (a to i u těch, které mají zadáno v poli 'Sledovat zůstatek' hodnotu Ne)
  • Datum přijetí. V případě exekucí převzatých od jiného zaměstnavatele se zde musí stejně jako dříve zadávat původní datum uvedené tímto zaměstnavatelem!
  • Nové pole (zavedeno v dnešní verzi) 'Datum počátku Pravidla4' vyplnit až datem uplatnění 'Pravidla 4' u nás, a to i když je srážka převzatá od předchozího zaměstnavatele.Pokud není toto datum uvedeno, program bude místo něj uplatňovat 'Datum přijetí' exekuce dle předchozího bodu. V některých případech to ale bude špatně se všemi důsledky z toho plynoucími! Toto datum sice nemá vliv na samotný výpočet exekucí, ale je důležité k posouzení, zda tuto srážku započítat do počtu pro uplatnění Pravidla 4. Formulace zákona je totiž tak nešťastná, že i když novou exekuci normálně srážíme, ještě to nestačí k jejímu uplatnění do tohoto počtu. U exekucí převzatých od jiného zaměstnavatele je totiž třeba mít nově vyžadovaný dokument 'rozhodnuti o změně plátce mzdy ve smyslu § 294 odst. 3 občanského soudního řádu'. Blíže viz tučný text v bodě 4 výše uvedeného dokumentu 'Změny v exekucích od října 2024' i s tam uvedenou tučnou poznámkou, podle něhož musí zaměstnavatel postupovat.
    Doporučení: Pokud toto datum ještě nemůžeme vyplnit, pak by bylo chybou nechat je prázdné. Namísto prázdného pole totiž program dle výše uvedeného automaticky použije Datum přijetí, a to by bylo špatně. Správné je v tomto případě vyplnit datum prvního dne některého z následujících měsíců. Někam si ovšem poznamenat, že u tohoto data bude třeba každoměsíčně sledovat, zda již nedorazilo výše uvedené 'Rozhodnuti o změně plátce mzdy ve smyslu § 294 odst. 3 občanského soudního řádu' a průběžně je případně posouvat.
2. Vzhledem k tomu, že o pořadí exekucí rozhoduje datum přijetí exekučního výměru a sráží se pouze na nejstarší nepřednostní a nejstarší přednostní, dosud stačilo mít zadány tyto dvě nejstarší. Nově ovšem o výpočtu naprosto zásadně rozhoduje počet všech živých exekucí do současné doby obdržených (viz v předchozí tabulce bod 4 týkající se 'Pravidla čtyř exekucí') bez ohledu na to, zda jsou aktuálně sráženy. V praxi to znamená, že od října je třeba do programu zadat i případné další čekající exekuce, které jsme dosud měli evidovány pouze na papíře; nejlépe v pořadí podle data přijetí. Pro uplatnění uvedeného pravidla teoreticky stačí mít celkově zadány 4 exekuce, ale rozhodně lze doporučit nejméně 5 až 6. Po ukončování jednotlivých exekucí samozřejmě doplňovat další čekající.
3. U všech exekucí do programu zadaných je na 'Kartě srážky' nově nezbytné vyplnit:
  • Datum přijetí do firmy (v případě exekuce převzaté od předchozího zaměstnavatele pak datum přijetí u tohoto zaměstnavatele!)
  • Pokud je to možné, pak doplnit počáteční stav dluhu (na 'Kartě srážky' je to pole 'Počáteční zůstatek'), a to i v případech kdy je v poli 'Sledovat zůstatek' zadáno 'Ne' a u nichž z tohoto důvodu bylo toto pole dosud nepovinné!!!
  • U nově obdržených exekucí (netýká se tedy exekucí dosud přijatých cca do srpna 2024) vyplnit nově zařazené pole 'Počátek platnosti Pravidla4' podle pravidel uvedených v bodě 1 této tabulky. U starších lze předpokládat, že podmínku vyžadovanou Pravidlem 4 již splnily.
4. V současné době má náš program jedno omezení: U žádného zaměstnance s exekucí nelze provádět opravy do minulých měsíců. Při pokusu o takovou opravu program zobrazí upozornění a opravu nespustí.
5. Vzhledem k tomu, že výpočet exekucí musel být v této verzi naprosto zásadně přeprogramován, nelze ve výjimečných případech vyloučit chyby. Chyby by se mohly vyskytnout hlavně v případě více současně srážených exekucí. Proto lze důrazně doporučit kontrolu exekucí ve srovnání s minulými měsíci a sledovat případnou anomálii. Může se jednat např. o nevysvětlitelné ukončení nebo zásadní změnu výše některé z exekucí. Případné rozdíly proti dřívějšku jsou ovšem možné jednak z důvodu nového 'Pravidla 4' a jednak z jiného přerozdělení mezi jednotlivými srážkami. V případě pochybností prosím o informování!


Zpět 
 
Pošta: betak@betak-dr.cz
Mobil: +420 608 435 283

Poslední úpravy:  čtvrtek, 31. října 2024.