Zálohování a archivace dat

1. Zálohování dat

Zálohování je nesmírně důležitá činnost, která zabezpečí záchranu Vašich dat při: Zálohování se většinou provádí opakovaně na jednu nebo nejvýše několik tzv. generací médií. Po použití poslední generace je znovu použita prvá a původní data z ní jsou tímto smazána. Tak je k dispozici neustále pouze poslední stav nebo stav z několika posledních zálohování.
Pracovní zálohování je doporučeno provádět vždy, když zadáme do programu větší množství dat.
U menší organizace pravděpodobně nebude třeba vůbec (postačí pravidelný trvalý měsíční archív viz dále), u největších lze doporučit pravidelné denní zálohování. Ve středně velkých organizacích pak něco mezi oběma krajními variantami.
Ve větších organizacích nebo v organizacích s vnitropodnikovou sítí většinou pracovní zálohování provádí správce sítě. Vždy je však třeba s ním dohodnout, které soubory mají být do tohoto zálohování zařazeny! Jako informace pro správce plně postačuje tato stránka nápovědy.

Způsob zálohování viz níže odstavec "3. Postup".

2. Archivace dat

V oblasti archivace účetních dat platí zákon o účetnictví a v některých případech též zákon o archivnictví. Pro mzdová data je zákonem o účetnictví (stav k roku 2009) stanovena archivační lhůta 30 let!. Žádný zákon nenařizuje, aby po tuto dobu byly archivovány datové soubory. Teoreticky by měly stačit papírové sestavy tištěné pravidelně v rámci měsíčních závěrek plus pravidelné sestavy roční (hlavně mzdové a evidenční listy).
V každém případě je ale !!!důrazně doporučeno!!! archivovat podle všech zásad archivace účetních dat daných zákonem o účetnictví kromě výše uvedených papírových sestav též archívy dat ze všech měsíčních závěrek!!!
Archív dat z měsíčních závěrek může totiž mít zásadní důležitost např. při ztrátě nebo zničení papírových sestav (povodeň, požár, ...), při dotisku sestavy, kterou jsme zapomněli vytisknout, nebo při rekonstrukci nenapravitelně poškozené databáze!!!

Archivace se provádí úplně stejně, jako pracovní zálohování (Viz níže odstavec "3. Postup"). Jediný rozdíl je v tom, že archivační média by měla být dobře označena a !!!trvale!!! uložena na dostatečně bezpečném místě.
Metodika archivace by měla být též definována ve vnitropodnikových organizačních směrnicích!
Místo uložení jednotlivých archívů (včetně odkazů na případná hesla jak do archívů, tak pro vstup do samotného programu, pokud jsou použita) by pak mělo být součástí účetní a archívní dokumentace firmy.
Upozornění pro organizace s vnitropodnikovou sítí a se správcem sítě: Správci sítě standardně trvalou archivaci (na rozdíl od pracovního zálohování) většinou nezajišťují!!! Mzdová účetní by si ale tuto trvalou archivaci měla se správcem sítě dohodnout.

3. Postup

Způsob zálohování nebo archivace dat v programu FluxPam5 záleží na použité databázi. Program může používat dvě databáze:
 

4. !!!Důrazná doporučení!!!