Přidávání nového zaměstnance

!!!Pozor!!!
U organizací, v kterých se vyskytují opakované nástupy téhož zaměstnance (typicky např. v resortu školství), je třeba
!!!se před přidáním nového zaměstnance přesvědčit, zda tento zaměstnanec již u nás nepracoval někdy v minulosti!!!, a zda jej z tohoto důvodu nemáme mezi tzv. neaktivními zaměstnanci. Pokud ano, pak je třeba tohoto starého zaměstnance zaktivnit a opětovně použít (blíže viz opakované nástupy). Chybou by bylo zakládání nového osobního čísla.

Nového zaměstnance lze přidávat výhradně z osobního oddělení stiskem kombinace kláves [CTRL+F8] (ostatně stejnou kombinací kláves se v programu připojuje nová věta do libovolné databáze). Po kladné odpovědi na otázku, zda chceme skutečně přidat nového zaměstnance, se otevře následující okno s dialogem pro zadání nového zaměstnance:
 
Osobní číslo Zadává se z klávesnice. Program osobní čísla novým zaměstnancům sám nepřiděluje. Již před otevřením tohoto dialogu si tudíž musíme vhodné osobní číslo dopředu připravit! Nejvhodnější je přidělování čísel v jedné číselné řadě chronologicky podle data nástupu.
!!!Důležité!!!
Osobní čísla jsou programem považována nikoliv za číslo, ale za řetězec znaků. Proto je nutné doplňovat případné levostranné nuly.
Příklad: Pokud v organizaci používáme např. 4ciferná osobní čísla, pak osobní číslo 1 musíme zadat jako "0001"!
Maximální povolený počet znaků osobního čísla je 6.
Příjmení Zadává se z klávesnice.
Vpravo vedle příjmení je pole pro zadání data změny. Toto datum je bezpředmětné v případě zadávání nového zaměstnance, ale má velkou důležitost v případě změny základních údajů zaměstnance (Ke změně dochází nejčastěji např. provdáním zaměstnankyně). V případech změny jména je zaměstnavatel totiž povinen vyhotovit změnovou přihlášku k sociálnímu pojištění. Datum změny je její nejdůležitější součástí. Proto je systém musí znát.
Pro případy výskytu shodného jména a příjmení u více zaměstnanců ve firmě program umožňuje jejich rozlišení tak, že za příjmení se uvede bez mezery!!! znak podtržítko následovaný (opět bez mezery!!!) rozlišením tvořeným řetězcem max. 5 libovolných znaků.
Příklad:
  • Nováková_st.
  • Nováková_ml.
nebo
  • Novák_1
  • Novák_2
Toto rozlišení bude zobrazováno pouze na obrazovce v oddělení osobním, PaM a mzdovém. Při tisku libovolných sestav bude odstraňováno.
Jméno Zadává se z klávesnice.
Titul před jménem Zadává se z klávesnice. Slouží k vyplnění položky O0015 Titul před jménem.
Titul za jménem Zadává se z klávesnice. Slouží k vyplnění položky O0016 Titul za jménem.
Středisko Zadává se výběrem z databáze středisek po stisku mezerníku nebo výběrového tlačítka napravo od tohoto textového pole.
Druh prac. poměru Vybírá se z množiny po stisku mezerníku nebo výběrového tlačítka napravo od tohoto textového pole. Význam jednotlivých voleb ve zobrazené nabídce viz O0320 DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU.
!!!Pozor!!!
Důležité je v následujícím dialogovém okně zadat správné datum platnosti, což je de facto datum nástupu.
Datum vzniku PP Nelze ručně měnit. Promítá se automaticky počáteční datum platnosti druhu prac. poměru zadané v předchozím řádku.
Patří do skupiny
Skupina 1      Skupina  9      Skupina 17      Skupina 25
Skupina 2      Skupina 10      Skupina 18      Skupina 26
Skupina 3      Skupina 11      Skupina 19      Skupina 27
Skupina 4      Skupina 12      Skupina 20      Připrav
Skupina 5      Skupina 13      Skupina 21      Neaktiv
Skupina 6      Skupina 14      Skupina 22      Vždy
Skupina 7      Skupina 15      Skupina 23
Skupina 8      Skupina 16      Skupina 24      Zrušený

POZOR!
Po zadání nového zaměstnance je nutno doplnit další údaje ve formulářích
osobního oddělení a oddělení PaM. Zvláště zdůrazňujeme
rodné číslo, nárok na dovolenou
a všechny údaje z oken
P0500 TYP SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ
P0510 TYP ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ
P0520 DANĚ
P0580 PRŮMĚRY
v oddělení PaM.
Opomenutí může mít za následek chybné výpočty zákonného pojištění, daně nebo nemocenských dávek se všemi nepříjemnými důsledky z toho plynoucími.

Po vyplnění všech potřebných údajů

lze přistoupit k vytvoření