Význam jednotlivých druhů směn v kalendáři

Vysvětlivka k tabulce: Ty absence, u kterých je ve sloupci Automat uvedeno Ano, vyplní automaticky inicializace mezd na základě turnusu zaměstnance, data nástupu a výstupu a případných údajů o mimoevidenčních stavech. Vyjímečně je možno (ale důrazně nedoporučeno) tyto absence zadávat také ručně. Ruční zadání způsobí nesprávnost ve výpočtu fyzických i přepočtených stavů ve statistikách.
Ostatní absence se vyplňují přímo v kalendáři písmenovými zkratkami z prvního sloupce v tabulce.
Kód Automat Význam
  Ano Odpracoval (žádné označení). Zaměstnanec tento den odpracoval pracovní směnu podle svého turnusu. Takový den je na obrazovce bez jakéhokoliv označení.
- Ano Nepracoval (Vyplní systém v těch dnech, kdy zaměstnanec neměl pracovní směnu.)
+ Ano Volno ve svátek
Vyplňuje systém. Uživatel nesmí měnit.
L   Nemoc neplacená. Použije se v případě, kdy zaměstnanec sice měl vystavenu neschopenku, ale včas nedoložil tzv. lístek na peníze. V příštím měsíci se pak do tohoto měsíce lze vrátit pomocí Opravy mzdy minulých měsíců a kód neplacené nemoci přepsat na placenou.
Od 15. dne neschopnosti začíná dávky vyplácet úřad. To svádí některé uživatele k tomu, aby od tohoto dne nemoc zadávali jako nemoc neplacenou. To je ovšem chyba!!! Celá nemoc, tedy i po 14. dni se musí zadávat jako placená (písmenem 'N')!!!
S   OČR neplacené. Použije se ve dvou případech:
  1. Dočasně pro zadání OČR, pro které ještě nemáme podklad. V příštím měsíci se lze pak k takto zadanému OČR vrátit pomocí Opravy mzdy minulých měsíců a přepsat je na placené.
  2. Trvale pro zadání desátého a dalších dnů OČR, které ze zákona nelze proplácet.
!!!Upozornění!!!
Dávky OČR vyplácí již od prvního dne úřad. To svádí některé uživatele k tomu, aby celé OČR zadávali jako OČR neplacené. To je ovšem chyba!!! Celé OČR je nutno zadávat jako placené (písmenem 'O')!!! Jinak nelze zaručit správost evidenčních listů ani statistik!
Q   PPM neplacená
K   Karanténa
N   Nemoc
O   OČR
OČR má dvě varianty označené 'O1' a 'O2'. Proto je nelze zadávat prostým stiskem písmene 'O' z klávesnice. Způsob zadávání v těchto případech je uveden zde.
U   Úraz pracovní
R   Úraz nepracovní
P Ano PPM (peněžitá pomoc v mateřství)
M Ano Rodičovská dovolená (do 3 let věku dítěte)
*   Otcovská dovolená
§   Dlouhodobé ošetřování
D   Dovolená
= Ano Nezaměstnán (dny mimo hranici pracovního poměru)
Y Ano Neplacené volno - zdrav. poj. neplaceno. Tato skutečnost je vyjádřena na konci textu volby písmeny
"poj: - -" (znaky - - znamenají, že ani zaměstnanec, ani firma neplatí).
Od 1. ledna 2015 je to jediná varianta neplaceného volna, neboť od tohoto data se zdravotní pojištění z neplaceného volna neplatí. Ostatní tři možnosti (pro úplnost jsou uvedeny pod touto tabulkou) již nejsou v nabídce vůbec viditelné.
!!!POZOR!!! Přečtěte si poznámku k zadávání neplaceného volna pod touto tabulkou!
E   Volno ve veřejném zájmu
C   Vojenské cvičení
B Ano Vazba
T Ano Výkon trestu
G Ano Nezvěstný
# Ano Vol.nepl.: Rod.P
Neplacené volno po skončení Rodičovské dovolené do konce pobírání rodičovského příspěvku od státu (doba od 3 do 4 let věku dítěte)
I   Překážky na staně zaměstnavatele placené 60 - 100% dle §207 až 208 Zákoníku práce.
Globálně používaná sazba (v rozmezí 60-100%) se zadává v Makru správce / volba Konfigurace programu / Příplatky, náhrady / Sazba náhrady dle §207-§208 ZP.
Tuto sazbu je ovšem možno u každého zaměstnance individuálně změnit vyplněním položky M0873 sazba dle §207-208 ZP.
A   Neomluvená absence
V   Volno placené z důvodů na straně zaměstnance
J   Studijní volno podle zákona o pedagogických pracovnících

 
Následující druhy neplaceného volna (lišící se vztahem ke zdravotnímu pojištění) byly od ledna 2015 zrušeny, neboť od tohoto data se z žádného neplaceného volna zdravotní pojištění neplatí. Proto nejsou ani viditelné:
  X     Ano   Neplacené volno - zdrav. poj. placeno normálně. Tato skutečnost je vyjádřena na konci textu volby písmeny
"poj: ZF" (písmeno Z znamená, že zaměstnanec platí jednu třetinu, písmeno F znamená, že firma platí dvě třetiny pojistného).
Z Ano Neplacené volno - zdrav. poj. placeno celé zaměstnancem. Tato skutečnost je vyjádřena na konci textu volby písmeny
"poj: Z -" (písmeno Z znamená, že zaměstnanec platí vše, znak - znamená, že firma neplatí).
F Ano Neplacené volno - zdrav. poj. placeno celé zaměstnavatelem. Tato skutečnost je vyjádřena na konci textu volby písmeny
"poj: - F" (znak - znamená, že zaměstnanec neplatí, písmeno F znamená, že firma platí vše).

Zvláštním případem je neplacené volno. To se běžně vyplňuje pouze z kalendáře, ale v případě dlouhodobého volna je nutno!!! toto volno zadat jako mimoevidenční stav (viz níže).
Pozor! Způsob vyplnění má vazbu na metodiku vykazování neplaceného volna do fyzických a přepočtených stavů danou Statistickým úřadem! Neplacené volno až do délky 4 týdnů totiž není považováno za mimoevidenční stav. Pokud tuto hranici překročí, převede se zaměstnanec zpětně od počátku absence do mimoevidenčního stavu.
V programu je nutno neplacené volno kratší, než uvedená hranice, zadávat pouze běžným vyplněním kalendáře ve mzdovém oddělení. Až pokud bude překročena hranice, zadá se zpětně do položky O0350 MIMOEVIDENČNÍ STAV, a to se zpětnou platností!