Ing. Drahomír Běťák
organizační a ekonomický poradce
Karla Čapka 2309
697 01   Kyjov
IČO: 42307384

Pam5 - verze 147.15 z 2007-04-24

Změny ve funkcích programu

Možný problém v Evidenčních listech a Přihláškách
V poslední době několik uživatelů reklamovalo závadu ve funkci Odhlášek z nemocenského pojištění a Evidenčních listů.
Příklad problému:
  • Zaměstnanec nastoupil do druhého zaměstnání u naší organizace (v tehdejším pojetí se jednalo o tzv. vedlejší nebo souběžný pracovní poměr) v roce 2006 nebo dříve. Přihláška byla tehdy vyhotovena správně s "Druhem činnosti" rovným "1".
  • Končí PP v roce 2007. Program přitom odhlášku i evidenční list vyhotoví s Druhem činnosti rovným "0". Taková chyba projde všemi testy na Portálu a zdá se, že je přijata. Reklamují ji až pracovníci okresní správy SZ telefonicky nebo písemně.
Příčinou tohoto problému není chyba programu. Důvodem je zrušení pojmů "Vedlejší" a "Souběžný" pracovní poměr. Program totiž "Druh činnosti" do přihlášek, odhlášek a evidenčních listů určuje podle hodnoty položky O0322 Druh činnosti pro nem. pojištění (umístěna v osobním oddělení v okně O0320 DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU). Pro pohodlí uživatelů ovšem (od roku 2007 bohužel k jejich škodě) akceptuje i položku uživatelem nevyplněnou a její hodnotu v tomto případě určuje podle hodnoty položky O0320 DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU. U Druhu PP = "Hlavní" doplňuje hodnotu "0", u Druhu PP = "Vedlejší" nebo "Souběžný" vyplňuje hodnotu "1".
Uživatelé si možná proto navykli uvedenou položku vůbec nevyplňovat.
Od roku 2007 ovšem všechny PP byly přejmenovány na "Hlavní". Tento mechanismus tedy způsobí, že v případě nevyplněné položky byl v době nástupu zaměstnance před rokem 2007 programem automaticky určen Druh činnosti jako "1" a po lednu 2007 nesprávně "0".
Z výše uvedeného důvodu je nadále nezbytné O0322 Druh činnosti pro nem. pojištění vždy vyplňovat!!!
U všech stávajících zaměstnanců (teoreticky stačí jen u těch, kteří mají u naší organizace více pracovních poměrů nebo Dohod o PČ) zpětně doplnit. Datum platnosti doplňované položky !!!je nutno!!! volit zpětně!!! od data nástupu nebo alespoň od 1. ledna 2006.
Tento problém mohl postihnout jen zaměstnance s více pracovními poměry u naší organizace (t.j. s osobními čísly končícími S1, S2, ...).
(Upozornění na tento problém bylo vystaveno od 19. dubna na titulní stránce webu.)
Dvě nové sestavy
Z programu Pam4 byly naimportovány další dvě sestavy:
  • Přehled zaměstnanců se ZPS
  • Přehled ME stavů
Obě jsou umístěny v menu Makra / Tisky sestav / Přehledy.
Popis praxe (pouze pro organizace vyplácející plat)
Byl zvětšen počet řádků popisu praxe z 25 na 30.
Přihlášky k nemocenskému pojištění
  • Uživatelé, kteří nepoužívají elektronické podání, tisknou Přihlášky do růžových formulářů ČSSZ. Přihláška je před vytištěním vždy zobrazena na obrazovce. V tomto obrazovkovém formuláři dosud nebylo možno většinu údajů ručně opravovat. Nově je umožněna ruční editace prakticky všech polí formuláře. Tím lze prakticky vytvořit libovolnou přihlášku / odhlášku / opravu / změnu.
  • Pokud je makro spuštěno s parametrem "Oprava údajů" a přitom v daném období není v databázi nalezena žádná oprava, program dosud nevytvořil žádný formulář. Nově, pokud je makro spuštěno pouze pro jednoho zaměstnance (na zaměstnanci po stisku horké klávesy [SHIFT+F10], v následně zobrazeném menu Tisky zaměstnance pak Přihlášky pro OSSZ / Oprava údajů, zde volba "Zpracování zaměstnance") o tom zobrazí následující informaci: "Program v daném období nedetekoval žádnou změněnou hodnotu. Proto do formuláře vyplnil položky všechny. Nadbytečné položky je nutno přímo na obrazovce vymazat, případně vše potřebné upravit!!!". Uživatel pak může ve zobrazeném formuláři vše editovat. Tato editace ovšem vyžaduje určitou úroveň znalostí celého systému Přihlášek. Je třeba např. vědět, které údaje musí být tištěny vždy, a které naopak uváděny být nesmí!!! V každém případě je zodpovědnost za správné vyplnění na uživateli
    V následně tištěném soupisu přihlášek je u tohoto dokumentu vytištěno upozornění "Celý formulář byl vyplněn ručně uživatelem!!!"
Možnost nastavení velikosti spodního okraje tiskové stránky
U několika uživatelů (pravděpodobně se jedná o zastaralé tiskárny nebo o tiskárny s nesprávným nebo zastaralým ovladačem) se vyskytl problém se špatným stránkováním několika řádkových sestav. Závada se projeví tak, že po normálně vytištěné stránce je tištěna stránka s jedním nebo dvěma dalšími řádky a opět je odstránkováno.
V dnešní verzi bylo v těchto několika sestavách umožněno ruční nastavení velikosti spodního okraje tiskové stránky.
Nastavení je dostupné v menu příslušné sestavy ve volbě Parametry tisku / Spodní okraj (mm). Standardní nastavení je 5 mm. Uživatelé, kterým příslušná sestava špatně stránkuje, si zde mohou spodní okraj zvětšit. Pravděpodobně vyhoví hodnota kolem 10 mm. Uvedená možnost je zatím dostupná pouze v několika sestavách. Další budou postupně následovat. Pokud by některému uživateli špatně stránkovala některá jiná sestava, pak prosím o informaci.
Položky "O428 Postavení v zaměstnání", "O429 Pracoviště - kód NUTS"
Tyto položky dosud měly atribut zákazu změn ze souběžného pracovního poměru. V dnešní verzi je to opraveno, takže je lze vyplňovat i v souběžných osobních číslech.



Zpět 
 
Pošta: betak@betak-dr.cz
Telefon: 518 612 672
Mobil: 608 435 283

Poslední úpravy:  úterý, 24. dubna 2007.