Postup při zpracování nových platů

(Tímto postupem lze zpracovat nové platy ještě před přechodem na leden.)
1. Databáze musí být ve stavu prosinec 2006, nejlépe po Inicializaci prosince.
2. Zazálohovat data (neboť následující operace nepatří k nejbezpečnějším)
3. Přihlásit se do programu pod běžným jménem, kterým se obvykle přihlašujete.
4. Spustit makro Zviditelnění v lednu 2007 (v menu Makra / Různé programy). Toto makro zajistí zviditelnění zaměstnanců v lednu. Bez něj by zaměstnanci v budoucnu nebyli vůbec viditelní!
Toto makro stačí spustit pouze jednou. Při opakovaném postupu již není třeba. Jeho případné opakované spuštění ovšem nemůže uškodit.
5. Přepnout se do ledna 2007 (makro Služby / Změna období).
6. Novým zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.) a prováděcím předpisem (nařízení vlády č. 564/2006 Sb.) jsou definována nová pravidla zařazování do platových tříd a posuzování započitatelné praxe. Přitom na rozdíl od všech dosavadních novel zákona se změny posuzování praxe budou týkat zpětně i stávajících zaměstnanců! To ve svých důsledcích znamemá, že u některých zaměstnanců bude nutno přehodnotit praxi, případně (asi pouze ve vyjímečných případech) změnit třídu.
U většiny zaměstnanců však pravděpodobně nebude nutno zařazení ani praxi přehodnocovat. Těchto zaměstnanců se celý bod 6 netýká.
Následně je popsán postup u těch zaměstnanců, kterým bude třeba zařazení nebo praxi změnit.
Postup se bude lišit podle toho, jakým způsobem je zaměstnanci počítán tarif (viz položka P0030 Způsob výpočtu tarifu):
  • 'Z platového stupně'
    V této variantě program vůbec nepracuje s délkou praxe. Platový stupeň si uživatel stanovuje sám. Při této přestavbě to znamená, že uživatel ručně zadá platový stupeň do položky P0024 Platový stupeň. Tarif (položka P0201 Základní plat měs./hod.) je možno ihned ručně změnit, nebo i ponechat původní. Platy totiž podle třídy a stupně v každém případě správně přepočte níže uvedené makro Změna platů v lednu 2007.
  • 'Z praxe'
    V této variantě si uživatel sám spočítá novou praxi a zadá ji do položek P0018 Započ. praxe - roky, P0019 Započ. praxe - měsíce, P0020 Započ. praxe - dny.
    Co se týká data platnosti praxe: viz !!!Poznámka!!! na konci tohoto odstavce (velmi důležité!!!)
    Pokud bude program upozorňovat na nesouhlas tarifního platu, pak je nutno toto hlášení ignorovat! Jinak může nepozorností nebo chybnou obsluhou dojít k přepsání nového platu již v prosinci!
  • 'Z popisu praxe'
    U těchto zaměstnanců je popis celé dosavadní praxe zadán přímo v programu. Blíže viz kapitola "Popis zadávání praxe" v tomto dokumentu níže.
  • 'Nepočítat'
    V této variantě program nedělá vůbec nic!!! Vše je nutno zadat ručně.
!!!Poznámka!!!
  • Pokud bude nutno opravovat kteroukoliv položku kromě položek praxe, pak je nutno změny zadávat s datem platnosti 2007-01-01!!! a datem zadání 2006-12-01!!!.
  • Položky P0018 Započ. praxe - roky, P0019 Započ. praxe - měsíce, případně P0020 Započ. praxe - dny je však třeba vyhodnotit ve stavu k 30. listopadu!!! (velmi důležité!!!) a zadávat s datem platnosti 2006-12-01!!! i datem zadání 2006-12-01!!! Pokud tuto zásadu nedodržíte, budou výpočty praxe (hlavně platových postupů) chybné!!! Stav praxe v programu je totiž vždy rozuměn k poslednímu dni naposled uzavřného měsíce (a to je v tomto případě 30. listopad, i když jsme krátkodobě přepnuti do ledna) a aktualizuje se o měsíc vždy při Přechodu na další měsíc. Pokud byste zadali vámi vypočtenou praxi s platností až od 1. ledna, program by ji při přechodu z prosince do ledna přepsal praxí původní zvětšenou o měsíc. Tím by vámi zadanou praxi zcela eliminoval a vrátil by se k praxi původní!!!
Program bude správná data vždy sám nabízet. Uživatelům důrazně doporučuji nabízená data neměnit!
7. Spustit makro Změna platů v lednu 2007 (v menu Makra / Různé programy). Toto makro nejprve spustit ve variantě Bez uložení a teprve po kontrole na obrazovce znovu ve variantě S uložením.
Tímtéž makrem si lze též vytisknout nové (i kterékoliv starší) platové tabulky. (Tisk tabulek si lze zvolit ve volbě Nastavení tohoto makra. Ještě předtím je třeba v makru vybrat období, za které platové tabulky chcete tisknout. V našem případě leden 2007).
Tytéž platové tabulky jsou kdykoliv dostupné a tisknutelné i z nápovědy na položce P0025 Tarif dle tarifní tabulky.
8. Ručně opravit platový tarif (položka P0201 Základní plat měs./hod.) u těch zaměstnanců, kterým makro přidělilo tarif chybný. Jako vodítko pro posouzení správnosti nového tarifu mohou v sestavě makrem tištěné sloužit sloupce
  • Rozdíl starý
    Zde je uvedena chyba stávajícího tarifu proti ideálnímu tarifu danému platovou tabulkou 2006.
  • Poznámka
    Zde jsou indikací 5 Kč vyznačeni ti zaměstnanci, u kterých makro zjistilo chybu stávajícího platu větší, než 5,-Kč. Tyto je třeba prověřit s mimořádnou péčí! Rozdíly menší než 5,-Kč jsou programem považovány za běžné zaokrouhlovací rozdíly a není třeba k nim přihlížet. (Částka 5,-Kč jako hranice akceptovatelnosti chyby tarifu není definována žádnou právní normou. Je stanovena pouze dodavatelem programu jako orientační vodítko. Každý uživatel si musí oprávněnost rozdílů posoudit sám!)
Speciálně je dále nutno se zaměřit na zaměstnance, kteří mají řádný platový postup nebo změnu úvazku v lednu 2007 a které makro asi vyřeší špatně!
9. Ručně opravit příplatky, pokud se budou měnit (osobní, za vedení, zvláštní, ...) Samozřejmě, všechny změny zadávat s datem platnosti 2007-01-01!!! a datem zadání 2006-12-01!!!, která bude program sám nabízet. Nezapomeňte na nová pravidla pro přiznávání příplatků za vedení i příplatků zvláštních!
10. Podle nové metodiky kontrolní orgány většinou požadují, aby byl v platovém výměru tištěn číselný kód funkčního zařazení dle Katalogu prací. Pokud uživatel chce tento kód tisknout, pak si musí u všech zaměstnanců v položce O0431 NÁZEV FUNKCE tento kód doplnit před text názvu funkce. Mezi kód a název funkce doporučuji vložit jednu mezeru. Datum platnosti samozřejmě 2007-01-01.
11. Ve volbě Tisky sestav / Zaměstnanec / Platový výměr vytisknout běžným způsobem platové výměry. Blíže viz kapitola "Postup při tisku platových výměrů" v tomto dokumentu níže.
12. Vrátit se do prosince (makro Služby / Změna období).
13. Běžným způsobem pokračovat v závěrce prosince.
14. Celý zde uvedený postup lze provádět libovolněkrát opakovaně. Přitom při každém dalším použití uvedeného postupu již není třeba provádět bod 4 z tohoto seznamu. Stačí pak vždy začínat bodem 5.
Mezi jednotlivými spuštěními tohoto postupu lze neomezeně pokračovat na závěrce měsíce prosince.

Popis zadávání praxe

Uvedený postup se týká pouze zaměstnanců, kteří mají v položce P0030 Způsob výpočtu tarifu zadánu hodnotu 'Z popisu praxe'.
U těchto zaměstnanců se stiskem klávesy [F3] na této položce spustí Makro pro popis praxe. V okně je zobrazen dosavadní popis praxe zaměstnance. Při této přestavbě je třeba: Po odsouhlasení celého popisu praxe je nutno celý nový stav uložit, nejlépe tlačítkem [Ulož vše]. Tím makro všechny hodnoty uživatelem v okně zadané uloží se správnými daty platnosti.
Pak je možno editační okno uzavřít tlačítkem [ OK ].
Protokol z popisu praxe je následně možno vytisknout běžným způsobem z menu Tisky zaměstnance (stiskem klávesy [SHIFT+F10] na tomto zaměstnanci).
Protokol lze principielně vytisknout hromadně za celou firmu, ale to by bylo plýtváním papírem. Vzhledem k tomu, že měněných zaměstnanců bude minimum, je nejrozumnější si je vytisknout individuálně.

Postup při tisku platových výměrů

Platové výměry lze vytiskout kdykoliv poté, co jsme podle bodů 7, 8, 9, 10 v tomto dokumentu zpracovali nové tarify (případně praxe), příplatky a případně kódy funkcí dle Katalogu prací.
Makro lze spustit běžným způsobem z menu Tisky zaměstnance (stiskem klávesy [SHIFT+F10] na kterémkoliv zaměstnanci). Snad není třeba zdůrazňovat, že je třeba v tento okamžik být přepnuti do ledna výše uvedeným postupem. Makro lze zpracovávat buď pro jednotlivé zaměstnance, nebo hromadně za celou firmu. Vzhledem k tomu, že dosavadní makro muselo být upraveno na novou legislativu, je třeba před jeho prvním spuštěním (ve volbě Nastavení z menu tohoto makra) zkontrolovat a případně upravit všechny hodnoty v nastavovacím okně zadávané.
Speciálně je nutno se zaměřit na:
 

Zpracováno dne 2006-12-26 Ing. Drahomír Běťák