Postup při zpracování nových platů k lednu 2022

Tímto postupem lze zpracovat nové platy kdykoliv během zpracování prosincové mzdy.
Zpracování až po Přechodu na měsíc platnosti (tedy leden 2022) tentokrát již není a ani v budoucích platových přestavbách asi nebude možné! Důvodem je neustálé přečíslovávání platových tabulek ministerstvem.
Problém dělá tabulka pedagogů (a to i u zaměstnavatelů mimo resort školství), která má nižší počet stupňů než tabulky ostatní. Pokud uživatel neprovede změnu platů ještě v prosinci, pak Přechod na leden u některých nepedagogů zjistí, že mají pedagogickou tabulku a nesprávně jim změní stupeň a datum platového postupu. Stejný problém nastává u pedagogů, kdy se program v novém měsíci domnívá, že jsou nepedagogy. Opětně pak nesprávně změní stupeň a datum platového postupu.

1. Před spuštěním této funkce musí být databáze ve stavu prosinec 2021. Pokud není, makro zobrazí chybové hlášení a přestavbu neprovede.
2. Pokud nemáte zálohovaná data, pak je zazálohovat.
3. Přihlásit se do programu pod běžným jménem, kterým se obvykle přihlašujete.
4. Všem zaměstnancům, kterým je nutno ručně změnit číslo přílohy (v této přestavbě jsou to jen výjimeční zaměstnanci s původní Přílohou č. 2) lze využít položky
P0038 Stupnice nová po přestavbě. Zásady práce s touto položkou jsou následující:
  • Za normálních okolností (drtivá většina zaměstnanců) zůstane položka nevyplněná. Program provede konverzi podle obecné metodiky.
  • Pokud do této položky zadáte číslo nové platové tabulky, program ji bude respektovat, i když by sám přidělil tabulku jinou.
  • Pokud do této položky zadáte číslo 99, pak program tohoto zaměstnance přeskočí a neudělá na něm nic. Následně lze u něho všechny potřebné položky zadat ručně.
5. Spustit makro Změna platů v lednu 2022 (v menu Makra / Různé programy).
!!!V menu makra neměňte období! Ponechte nabízený měsíc!!!
Makro po svém spuštění nabídne obvyklou nastavovací obrazovku.
Pak projde všechny zaměstnance a u každého spočte nový tarif.
Toto makro je třeba nejprve spustit ve variantě 'Bez uložení'. Ve zobrazené sestavě pak provést kontrolu správnosti. Význam jednotlivých sloupců sestavy včetně některých doporučení ke kontrole viz nápověda k uvedenému makru.
Pokud u některého zaměstnance makro přidělí špatný plat, lze využít položky
P0038 Stupnice nová po přestavbě. Zásady práce s touto položkou viz bod 4 tohoto seznamu.
Teprve po vychytání chyb pak makro spustit znovu ve variantě S uložením.
Ve variantě 'S uložením' makro všechny údaje (tzn. nový tarif; u některých přestaveb též nové číslo přílohy a nový stupeň) přepíše novými hodnotami s platností od 1. ledna 2022. Takže pokud jste dosud v prosinci, změny na obrazovce přímo neuvidíte! Budou viditelné pouze v režimu prohlížení historie (klávesou [CTRL+F4]) a samozřejmě automaticky ožijí po Přechodu na leden.
Pokud makro někomu i přes provedené kontroly přidělí plat chybný, pak je nutno příslušného zaměstnance opravit běžným způsobem ručně v oddělení PaM (viz bod 8 tohoto seznamu). Speciálně se zaměřte na zaměstnance, kteří mají mít v lednu běžný platový postup, nový nástup nebo změnu úvazku. Tyto program téměř jistě vyřeší špatně. Všechny ostatní by ale program měl vyřešit správně.
6. Pokud jste zatím v etapě zpracování prosincové mzdy a tedy zatím nemůžete provést Přechod na leden, spusťte teď makro Zviditelnění v příštím měsíci (v menu Makra / Různé programy). Toto makro zajistí zviditelnění zaměstnanců v lednu. Bez něj by zaměstnanci v příštím měsíci nebyli vůbec viditelní!
Toto makro stačí spustit pouze jednou. Při opakovaném postupu již není třeba. Jeho případné opakované spuštění ovšem nemůže uškodit.
7. Pokud jste zatím v etapě zpracování prosincové mzdy, přepnout se do ledna (makro Služby / Změna období). Samozřejmě, po každém skončení prací na přestavbě je nutno se vrátit zpět ke zpracovávanému měsíci (makro Služby / Návrat ke zpracovávanému období).
8. V případě, že jste nepoužili makro 'Změna platů v lednu 2022' dle bodu 5, budete muset ručně opravit u všech zaměstnanců, jichž se to týká, položku
  • P0201 Základní plat měs./hod., případně i nové číslo přílohy a nový stupeň.
V této etapě můžete provádět případné změny příplatků, případné opravy programem přidělených tarifů, řešit případné platové postupy, případné změny platové třídy nebo stupně apod. Postup bude úplně stejný, jako při běžné práci v oddělení PaM. Nezapomeňte na zadávání správného data platnosti!
Tento postup lze použít jak u zaměstnanců, které jste se rozhodli řešit ručně, tak u zaměstnanců, kterým jste tarif opravili automaticky makrem.
9. Tímtéž makrem (Změna platů v lednu 2022) si lze též vytisknout nové (i libovolné starší až do roku 2007) platové tabulky. Tisk tabulek si lze zvolit ve volbě Nastavení / Individuální nastavení tohoto makra. Ještě předtím je však třeba v menu vybrat období, za které platové tabulky chcete tisknout.
Tytéž (a navíc i všechny starší až do roku 2001) platové tabulky jsou kdykoliv dostupné a tisknutelné i z nápovědy na položce
P0025 Tarif dle tarifní tabulky.
10. Ve volbě Tisky sestav / Zaměstnanec / Platový výměr vytisknout běžným způsobem platové výměry. Blíže viz kapitola 'Postup při tisku platových výměrů' v tomto dokumentu níže.
11. Pokud dosud zpracováváte prosincovou mzdu, pak se vrátit zpět do prosince (makro Služby / Návrat ke zpracovávanému období). Po návratu pak lze běžným způsobem pokračovat v závěrce prosince.
12. Celý zde uvedený postup lze provádět libovolněkrát opakovaně. Přitom při každém dalším použití uvedeného postupu již nebudete provádět body 16 z tohoto seznamu. Stačí pak vždy začínat bodem 7.
Mezi jednotlivými spuštěními tohoto postupu lze neomezeně pokračovat na závěrce aktuálního měsíce.

Postup při tisku platových výměrů

Platové výměry lze vytiskout kdykoliv poté, co jsme podle bodů 18 v tomto dokumentu zpracovali nové tarify a případně i příplatky. Makro pro tisk platových výměrů lze spustit běžným způsobem z menu Tisky zaměstnance (stiskem klávesy [SHIFT+F10] na kterémkoliv zaměstnanci). Snad není třeba zdůrazňovat, že je třeba v tento okamžik být přepnuti do ledna výše uvedeným postupem. Výměry lze zpracovávat buď pro jednotlivé zaměstnance, nebo hromadně za celou firmu.
Speciálně je nutno se zaměřit na:
 

Zpracováno dne 2021-12-30 Ing. Drahomír Běťák