Výkaz ISP - výstupní soubor


Makrem vytvořený XML soubor je třeba otestovat buď on line na speciální stránce tohoto výkazu Informační systém o platech z webu ministerstva financí, nebo off line testovacím programem dostupným ke stažení tamtéž.

Soubor nesmí obsahovat žádnou tzv. "E" chybu.
Testovací program ministerstva vytváří z testu protokol, v kterém je v řadě sloupců uváděn popis chyby:
Pravidlo Pravidlo, které bylo porušeno (uváděno číselným kódem dle příručky MF). Příručku lze stáhnout z výše uvedeného webu ministerstva financí.
Úroveň "E" pro závažné chyby, které je nutno bezpodmínečně opravit
"W" pro chyby, které vyžadují prověření. Opraví se jen v případě, že se potvrdí skutečná nesprávnost.
Zaměstnavatel IČO organizace
Zaměstnanec Osobní číslo zaměstnance. Podle tohoto osobního čísla lze poznat, o kterého zaměstnance se jedná. Zde je nutno zdůraznit, že osobní číslo musí být povinně zakódováno z důvodu ochrany osobních údajů.
Mzdová účetní ale musí umět z tohoto zakódovaného čísla odvodit, o kterého zaměstnance se jedná. Protože způsob kódování byl metodikou ponechán na řešiteli, každý program je řeší jinak. U našeho programu bylo zvoleno následující kódování:
Před osobní číslo zaměstnance program přidává náhodnou číslici. Pro identifikaci zaměstnance tedy stačí odmyslet si první číslici.

Dále je třeba vědět, že podle metodiky ministerstva financí musí mít povinně všechny případné souběžné a vedlejší poměry zaměstnance (tedy osobní čísla s koncovkou "S1", S2" atd.) ve výkazu shodné kódované osobní číslo totožné s osobním číslem hlavním. Tím se někdy stává obtížným zjištění, v kterém pracovním poměru zaměstnance (pokud jich má více) chyba vznikla.
Element Datový element výkazu dle dokumentu "DatoveprvkyISP.rtf". Dokument lze stáhnout z výše uvedeného webu ministerstva financí.
Hodnota Hodnota elementu ve výkazu
Očekáváno Rozmezí hodnot, které je očekáváno
Popis Textový popis chyby

Oprava zjištěných chyb se provede nápravou chybného stavu ve mzdovém programu a opětovným zpracováním výkazu.
V nouzi lze (pouze v případech, kdy tímto postupem nedojde k záměrnému zkreslení výkazu!) opravu provést libovolným "čistým ASCII" textovým editorem (např. programem Notepad, který je součástí Windows) přímo ve vyhotoveném výkazu. Toto ovšem vyžaduje určitou úroveň znalostí práce s počítačem!