Předpis sestavy

Tvorba předpisu sestavy sestává ze dvou kroků: Při tvorbě nového předpisu jsou oba kroky zobrazeny postupně za sebou.
Při úpravě stávajícího předpisu je nejprve zobrazen dotaz:

Uživatel zde zatrhne ten krok (nebo oba), který chce provádět.

1. Globální parametry sestavy

V tomto kroku je zobrazeno následující nastavovací okno:

V tomto okně si uživatel zadá název budoucí sestavy a nastaví její parametry. Předdefinované parametry asi vyhoví pro většinu sestav. Samozřejmě je možno je změnit ihned při tvorbě předpisu, nebo kdykoliv později v režimu [Oprava].

2. Popis sloupců sestavy

V tomto kroku je zobrazeno okno se seznamem sloupců sestavy:

V tomto okně se definuje:
1. Tisk základních údajů
Zde je zobrazeno nic neříkající číslo vyjadřující zvolené základní údaje. Stiskem tlačítka [Editovat] na tomto řádku se ale otevře okno s možností definice, které základní údaje chceme tisknout. Uživatelem zvolené údaje se pak promítnou do zobrazeného čísla na obrazovce.
2. Popis sloupce č. 1 až č. 15
Po stisku tlačítka [Editovat] na příslušném řádku se otevře následující nastavovací okno vlastností daného sloupce:
Význam jednotlivých hodnot:
Číslo tištěné položky
Zadává se číslo položky ve tvaru Oddělení (znak 'O', 'P' nebo 'M') + 4ciferné číslo položky. Příklad: 'M0730' značí položku 730 ze mzdového oddělení. Pokud toto číslo známe, můžeme je do políčka vypsat. Pokud ne, můžeme použít vyhledání tlačítkem [Výběr položky].
Název sloupce
Zadává se název sloupce tištěný v jeho záhlaví. Často vyhoví použití čísla položky, což program automaticky předvyplní. Uživatel si ale může zadat jakýkoliv jiný název. Při volbě názvu je ovšem třeba respektovat jeho délku, která je omezena šířkou sloupce.

Umožnit ruční úpravy následujících údajů
Tímto přepínačem si může uživatel odblokovat nastavení níže uvedených zadávaných hodnot. Standardní hodnota je 'Ne'. Tato hodnota znemožní ruční zadávání.
  • V režimu zadávání nového předpisu je v prvopočátku zadávání sloupce zde zadána hodnota 'Ne', která programu umožní všechny hodnoty předvyplnit. Tyto předvyplněné hodnoty v naprosté většině případů vyhoví. Pokud si je ale uživatel chce upravit, pak po jejich předvyplnění programem zde stačí zvolit 'Ano' a tím umožnit ruční úpravy.
  • V režimu zadávání opravy stávajícího předpisu je od prvopočátku programem zadána hodnota 'Ano', takže uživatel může všechny hodnoty ručně měnit.
Šířka sloupce
Zde se uvádí šířka sloupce v počtu znaků standardní šířky. V případě zhuštěného písma (v sestavách je předvyplněna procentní šířka 60%) lze počítat s počtem znaků vyšším v tomto poměru.
Počet desetinných míst
Hodnota má význam jen u položek s formátem desetinného čísla.
Druh
Možnosti jsou: 'text', 'číslo', 'datum'. Hodnota je předvyplněna programem podle druhu tištěné položky. Pravděpodobně nikdy nevznikne potřeba ji ručně měnit.
Zarovnání
Možnosti jsou: 'doleva', 'doprava', 'na střed'. Hodnota je předvyplněna programem podle druhu tištěné položky. Pravděpodobně nikdy nevznikne potřeba ji ručně měnit.
Tisk i nulových hodnot
Volba má význam pouze pro číselné položky. Rozhoduje o způsobu tisku nulových hodnot.
Vodorovný součet
Zatím nepodporováno
Svislý součet
Hodnota 'Ano' znamená, že daný sloupec bude mít na konci sestavy součet. Význam má samozřejmě pouze u číselných sloupců.
Procentní šířka znaků
Údaj značí, na kolik procent je tisk daného sloupce zhuštěn proti standardnímu písmu. Předdefinovaných 60% je rozumný kompromis, který vyhoví ve většině případů.
Umožnit ve sloupci ruční úpravy
Hodnota 'Ano' znamená, že v daném sloupci půjde údaje na obrazovce přepisovat. Zde je třeba zdůraznit, že pokud má sloupec na konci sestavy součet, pak ten na ruční změny nereaguje a součet zůstane původní!!! V součtovém řádku totiž není vzorec, ale součet natvrdo spočtený z původních hodnot zobrazených programem. V případě ručních změn bude tedy třeba ručně přepsat i součet v součtovém řádku.
Druhý řádek nadpisu sloupce
Druhý řádek nadpisu lze výjimečně použít, pokud je nadpis příliš dlouhý vzhledem k šířce sloupce a není vhodné jej zkrátit.